Kamboçya’daki NagaWorld Casino’daki grev liderleri iki yıl hapis cezasına çarptırıldı

25 Mayıs 2023 03:14 tarihinde gönderildi.

Son güncelleme tarihi: 25 Mayıs 2023 03:14.

desteğin olmaması nedeniyle küresel öfkenin ardından insani haklarKamboçya hükümeti daha iyisini yapacağına söz verdi. Ancak, bu ifadeyi eylemle desteklemek istemiyor gibi görünüyor. Bir Kamboçya mahkemesi, NagaWorld kumarhanesine karşı grevlere öncülük eden sendika lideri Chhim Sithar’ı iki yıl hapis cezasına çarptırdı.

Kamboçyalı işçi lideri Chhim Sithar'ın bir destekçisi, 25 Mayıs'ta Phnom Penh'deki Phnom Penh Belediye Mahkemesi önünde bir pankart tutuyor.
Kamboçyalı işçi lideri Chhim Sithar’ın bir destekçisi, 25 Mayıs’ta Phnom Penh’deki Phnom Penh Belediye Mahkemesi önünde bir pankart tutuyor. Kamboçya’daki NagaWorld’de değişiklik yaratmaya çalışan sendika lideri iki yıl hapis cezasına çarptırıldı. (Resim: AFP)

ABD Dışişleri Bakanlığı alıcısı Sithar İnsan Hakları Savunucusu Ödülü, defalarca Kamboçya hükümetinin hedefi oldu. NagaWorld’ün sahibi NagaCorp’u COVID-19 sırasında işten çıkarılan bazı sendikalı çalışanları eski durumuna getirmeye zorlamak için barışçıl bir mücadelede çok aktif oldu.

Sendika patronu birkaç kez tutuklandı ve insan hakları gruplarına göre temel insan haklarından mahrum bırakıldı. En son tutuklanması, Kamboçya hükümetinin bir mesaj göndermek için defalarca suçlamada bulunmasıyla geçen Kasım ayında gerçekleşti.

Bu mesaj şudur: Kamboçya, barışçıl toplanmaya izin veren ASEAN’ın (Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği) 2012 insan hakları beyannamesinin bir parçası olmasına rağmen, Kamboçya barışçıl toplanmaya izin vermeyecektir. Grevleri organize etmek için şiddeti kışkırtmakla suçlanıyor.

çifte standart

Sithar, yıllardır işçi haklarının aktif bir savunucusu olmuştur. NagaWorld’ün İşçi Hakları Desteklenen Khmer Çalışanları Sendikası’nın başkanı olarak, NagaWorld’ü 2021’de yüzlerce çalışanı geri almaya ikna etme girişimlerinin ön saflarında yer aldı. Şirket yöneticileri talebi reddedince bir yıllık grev başladı.

Sonunda buna yol açan Sithar’ın tutuklanması çeşitli medya gösterilerin barışçıl olduğunu bildirmesine rağmen, Kamboçya güçleri tarafından şiddeti kışkırtmaktan mahkum edildi. Birkaç kez hapiste yattı ama kararlılığından asla vazgeçmedi.

Geçen yıl Avustralya’daki bir insan hakları konferansından dönerken, yere indikten sonra polis tarafından tutuklandı. Onu, yurtdışına seyahat etmesini yasakladığı iddia edilen denetimli serbestlik şartlarını ihlal etmekle suçladılar. Ancak, ne Sithar ne de avukatları denetimli serbestlik şartlarının bir kopyasını almamıştı ve hükümet son tutuklamadan sonra bunları göstermeyi reddetti.

Bu tutuklama, çoğu kişi tarafından Kamboçya hükümetinin kendilerini kötü gösteren herhangi bir faaliyeti bastırmaya yönelik bir başka girişimi olarak görüldü. NagaCorp’un hükümeti NagaWorld’de olanları kontrol etmek için kullanabileceği kanıtlanmamış olsa da uzun süredir iddia ediliyor.

“Chhim Sithar ve diğerlerinin cezalandırılması, temel hakları için mücadele eden sendikalara ve işçilere yönelik açık bir saldırıdır.” Uluslararası Af Örgütü’nün araştırmadan sorumlu bölge müdür yardımcısı Montse Ferrer, dedi. “Bu karar, Kamboçya hükümetinin halkının haklarını korumaktansa şirketlerin tarafını tutmayı tercih ettiğini hatırlatıyor.”

Habere göre bugün İlişkili basınPhnom Penh Şehir Mahkemesinden Yargıç Soeung Chakriya, Sithar’ı iki yıl hapis cezasına çarptırdı. Resmi suçlama “suç işlemeye tahrik”.

Tecavüzcülere daha hafif cezalar

Karara itiraz etmeyi planlayan Sithar’ın yanı sıra sekiz kişi daha benzer iddialarla mahkemeye çıktı. Ancak, cezaları Sithar tarafından alınanlarla aynı değildir.

Evet, mahkemenin beni mahkûm edip mahkûm edeceğini biliyorum ve tabii ki temyize gideceğim.” Sithar Associated Press’e söyledi.

Diğer beşi ise 18 ay ertelenmiş hapis cezasına çarptırıldı. Kamboçya mahkemelerinin veya yetkililerinin “çağrıldıklarında” iradesine uydukları sürece gözaltına alınmayacaklar. Diğer üç kişi bir yıl ertelenmiş hapis cezası aldı.

NagaWorld dışında grevler başladıktan bir buçuk yıl sonra hala devam ediyor. Hafta sonları işten çıkarılan çalışanlar, daha iyi haklar için mücadele etmek üzere barışçıl bir şekilde toplanmaya devam ediyor.

Kamboçya Krallığı konuyla ilgili ağır eleştirilere maruz kaldı ve insan kaçakçılığı, uyuşturucu kaçakçılığı ve diğer suçları önlemede ihmalle suçlandı. O kadar ileri gitti ki, imajını korumak için Washington DC merkezli bir halkla ilişkiler ve kriz iletişim firması olan Qorvis’i bile aramak zorunda kaldı. Bununla birlikte, hükümetin üzerinde düzeltmeler yapması ve hatalarını basitçe örtmemesi için baskı devam ediyor.