Vegas'ta hakime saldıran adamın şizofreni hastası olduğu bildirildi

Bir hafta önce, Deobra Delone Redden30, Clark İlçesi Bölge Mahkemesi Hakimi Mary Kay Holthus'a saldırdı cezasını açıklarken. Son raporlar, Redden'in akıl hastalığı nedeniyle hakime saldırmış olabileceğini öne sürüyor.

Referans olması açısından Yargıç Holthus, Redden'i daha önce beysbol sopasıyla saldırıda bulunmaktan dolayı hapse mahkûm etti. Holtus sanığın kefaletle serbest bırakılmasını reddetti, bunun üzerine ona saldırdı, masanın üzerinden atladı ve onu yere çarptı. Redden hakime saldırdı ama neyse ki bir icra memuru ve onu zapt etmek için müdahale eden bir mahkeme katibi tarafından durduruldu.

Holthus'un yaraları acil tedavi gerektirmese de, daha sonra acı veren yaraları nedeniyle hastaneye kaldırıldı. Shane BrandonOlaya müdahale eden icra memuru en kötü acıyı yaşadı ve omuzu çıkık ve yüzünde bir kesikle hastaneye kaldırıldı.

Çalışan, Michael KementElinde kesikler oluştu ancak hastaneye götürülmedi. Good Morning America'ya verdiği röportajda, saldırı sırasında mahkeme salonunda olduğu için mutlu olduğunu çünkü “aksi takdirde ne olacağını düşünmek bile istemediğini” söyledi.

Clark İlçesi Bölge Savcısı Steve Wolfson iki adamın davranışlarını övdü ve durumun daha da kötüleşmesini önlediği için kendisine teşekkür etti.

Redden'in yakınları onun tepkisine şaşırdı

Görünüşe göre Redden'in şiddetli saldırısı akıl hastalığıyla ilgili olabilir. Las Vegas'taki haber kuruluşlarında yer alan haberlere göre Redden'in akrabaları, adamın şizofreni hastası olduğunu ve saldırı günü ilaçlarını almadığını iddia etti.

Ancak Redden, geçen yıl eyaletin adli psikiyatri tesisinde tedavi gördükten sonra olayla ilgili olarak mahkemeye çıkmaya yetkili bulundu.

Adamın üvey annesi, Karen Springer, KVVU ile yaptığı röportajda konu hakkında yorum yaptı ve Redden'in şiddetli patlamasından duyduğu dehşeti dile getirdi. Onun kızkardeşi, Ladonna DanielsO da, saldırının muhtemelen önceden tasarlanmadığını, karara tepki olduğunu söyleyerek konuya ağırlık verdi.

Holthus saldırının olduğu gün cümleyi tamamlayamadı. Ancak mahkeme Pazartesi günü yeniden toplandı ve sanığa 19 ile 48 ay arasında hapis cezası verdi. Hakim, kendisine yapılan saldırının cezayı değiştirmesine neden olmadığını vurguladı.

Ancak Redden artık saldırıyla ilgili ek suçlamalarla karşı karşıya. Cinayete teşebbüsle suçlanan sanık, ayrıca korunan bir kişiye saldırı, bir kamu görevlisine gözdağı verme ve tehditle gasp suçlamalarıyla da karşı karşıya bulunuyor.