Leicester, 2022/23 Premier Lig sezonu için kayıplarını açıkladı ve kâr ve sürdürülebilirlik kurallarını ihlal etmekle suçlanıyor | Futbol Haberleri

Leicester, Premier Lig'de oynadıkları son yıl olan 2022/23 sezonunda 89,7 milyon £ zarar açıkladı.

Leicester'ın önceki yıl 92,5 milyon £'luk rekor zarar ettiğini gösteren hesapların ardından, lig tarafından kârlılık ve sürdürülebilirlik kurallarının ihlal edildiği iddiasıyla suçlandığı dönemdir.

EFL daha sonra PSR suçlamalarının ardından kulübe transfer ambargosu koydu ve Foxes şu anda Şampiyonada üçüncü oldu.

Leicester'ın bundan daha sert bir cezayla karşı karşıya kalabileceği anlaşılıyor. Nottingham Forest'a 4 puanlık ceza bağımsız bir komisyon, faturalarının zamanında gönderilmemesini işbirliği yapma isteksizliği olarak değerlendiriyorsa.

Geçtiğimiz ay yapılan duyurunun ardından, Leicester “acil” yasal işlem başlatacaklarını söyledi Premier Lig ve EFL'ye karşı

Burada, Gökyüzü Sporları Haberleri Kıdemli muhabir Rob Dorsett, yayınlanan en son haberlerle ilgili önemli soruları yanıtlıyor.

Leicester'a Premier Lig'in dava açmasının nedeni bu muydu?

Premier Lig'in neden Leicester'a yük olduğuna dair oldukça net göstergeler veriyorlar, ancak 92,5 milyon £ ve 89,7 milyon £ tutarındaki bu iki ardışık kaybın spesifik PSR Kayıp rakamları olmadığını belirtmek çok önemli – ki bu sizin de bildiğiniz gibi , üç yılda maksimum 105 milyon £ zarara izin veriyor.

Leicester ve Premier League, hukuki anlaşmazlığın merkezinde yer aldıkları için bu PSR rakamlarını çok gizli tutuyor.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

Sky Sports News'tan Rob Dorsett, Premier Lig'in kârlılık ve sürdürülebilirlik kurallarını ihlal ettiği iddiasıyla kulübün suçlanmasının Leicester üzerindeki potansiyel etkisini açıklıyor

Bununla birlikte, bu hesaplar Leicester'in son iki yılda büyük miktarda para kaybettiğine dair çok açık bir gösterge veriyor, dolayısıyla PSR iddiası da buradan kaynaklanıyor.

89,7 milyon £'luk zararın bir parçasını oluşturan bu kalemler PSR hesaplamalarına dahil edilmedi. Örneğin amortisman, kadın futbolu giderleri, toplumsal kalkınma giderleri ve akademi giderleri dahil değildir.

Leicester iflas etme veya kayyuma girme riskiyle karşı karşıya mı?

HAYIR. Kulübün, bu kayıpları çok iyi karşılayabilen sahipleri olan King Power'dan inanılmaz derecede güçlü bir desteği var.

Kulüp mali açıdan tamamen güvende, ancak Premier Lig suçlaması açıkça Leicester'ın imkanlarının ötesinde harcama yaptığını gösteriyor.

Leicester yıllar boyunca birçok oyuncuyu sattı. Bu onların hesaplarına yardımcı olmadı mı?

Leicester, Wesley Fofana'nın Chelsea'ye ve James Maddison'un Tottenham'a satışını da içeren bu son hesap döneminde oyuncu satışlarından elde ettiği 74,8 milyon £ kara rağmen bu büyük kayıpları kaydetti.

Tottenhamlı James Maddison, 23 Ekim 2023 Pazartesi günü Londra'daki Tottenham Hotspur Stadyumu'nda Tottenham Hotspur ile Fulham arasında oynanan İngiltere Premier Ligi maçında takımının ikinci golünü atmasının ardından kutlama yapıyor.  (AP Fotoğrafı/Kin Cheung)
Resim:
James Maddison yazın Leicester'dan Tottenham'a transfer oldu

Oyuncu satışlarından bu kadar para kazandılarsa Leicester neden bu kadar para kaybetti?

Gökyüzü sporları haberleri Bunun “kusursuz bir fırtına” olduğu söylendi.

Avrupa futbolu yoktu. Örneğin Leicester, Avrupa Konferans Ligi'nde 20-22 milyon £ kazandı.

Sıralamadaki düşük yerleri ve düşme nedeniyle Premier Lig'den önemli ölçüde daha az gelir elde ettiler. Aslında yarışı sekizinci sırada bitirmeyi planlamışlardı ama 18. sırada kaldılar. Kabaca her Premier Lig yerinin 3 milyon £ değerinde para ödülü değerinde olduğunu hesaplarsanız, bu Leicester'ın 30 milyon £ gelir kaybına neden olur.

Leicester, geçen sezon olduğu gibi Premier Lig'i sekizinci bitirmiş olsaydı, PSR için sorun olmayacaktı.

Buna Brendan Rodgers ve ekibinden oluşan “çok pahalı” bir yönetim ekibinin görevden alınmasının maliyeti de eklendi.

Leicester ayrıca faturalandırma döngüsünü işin diğer alanlarıyla uyumlu olacak şekilde değiştirdi, böylece ek bir ay ile birlikte 13 aylık faturalandırma döngüsünü etkili bir şekilde kapsayacak şekilde. Yani kayıplarınız gerçekte olabileceğinden on iki kat daha fazla.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

Sky Sports News baş muhabiri Kaveh Solhekol, PSR saldırısının Leicester üzerindeki potansiyel etkisini açıklıyor

Leicester nasıl bu kadar karışık bir duruma düştü?

Leicester küme düştüğünde Premier Lig'in Büyük Altılısı'nın yanında en yüksek maaş faturasına sahip olan şehirdi.

Kulüp, Premier Lig'in zirvesinde yer almak için yüksek düzeyde yatırım yaptı; küme düşmeden önceki son üç yılı 5., 5. ve 8. sırada tamamladı.

Leicester ayrıca Avrupa'da da yarışarak FA Cup ve Community Shield'ı kazandı. Başka hırsları vardı ve bu hırsları finanse ettiler.

Bu nedenle küme düşme büyük bir başarıydı. Bu çok büyük bir düşüştü ve küme düşmenin hemen ardından maliyet kesintilerini etkili hale getirecek mekanizmalar olmasına rağmen (oyuncuların sözleşmelerinde alt ligdeki maaş kesintileriyle ilgili maddeler gibi) gelirleri önemli ölçüde düştü.

Leicester, Premier Lig'e yükselse bile oyuncularını satmak zorunda kalacak mı?

Gökyüzü sporları haberleri Evet, neredeyse kesin olarak bu yaz oyuncu satmak zorunda kalacakları söylendi, bir kısmını da Haziran ayı sonundan önce.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

Leicester City ve Norwich City arasındaki Sky Bet Şampiyonası maçının öne çıkanları

Leicester yükselse bile Premier Lig'e katılmaktan hak ettikleri parayı bir sonraki hesap dönemine kadar, yani gelecek sezona kadar alamayacaklar.

Premier Lig'den önemli ölçüde daha az önemli olan EFL'den gelen para ödülleri de daha sonraki bir tarihte ödenecek.

Leicester'ın stadyumu genişletme ve King Power Stadyumu çevresindeki ticari çıkarlarını artırma yönündeki iddialı planları ne olacak?

Bunlar süresiz olarak durduruldu.

Ancak şirket sahibi, diğerlerinin yanı sıra yeni bir otel, yeni bir mekan ve stadyum kapasitesinin arttırılması da dahil olmak üzere bu işleri gerçekleştirmeye kararlıdır.

Leicester, Noel'den hemen önce stadyum kapasitesini 8.000 kişi artırmak için planlama izni aldı.