Carlos Alcaraz: İspanyol, Queen’s Club unvanını kazandı ve dünyanın 1 numarası olarak Novak Djokovic’i geride bıraktı | tenis haberleri

Carlos Alcaraz, Wimbledon’ı kazanan favorilerden biri olduğunu açıklamadan önce, Pazar günü Queen’s Club’da finalde Alex de Minaur’u yenerek ilk çimen şampiyonluğunu elde etti.

20 yaşındaki İspanyol şimdi dünya 1 numarası olarak Novak Djokovic’i geçecek.

Alcaraz, “Kupada ismimin olması benim için çok şey ifade ediyor. Pek çok efsanenin kazandığı burada oynamak özeldi. İsmimin büyük şampiyonlarla çevrili olduğunu görmek inanılmaz.”

“Turnuvaya pek iyi başlamadım, özellikle çimlerdeki hareketim ama harika bir haftaydı.”

Bu, Alcaraz’ın sıcak havalarda çimde oynadığı üçüncü turnuvaydı, ancak çekilişi geçme şekli, en iyi seri başı olarak kabul edileceği Wimbledon’daki umutları için iyiye işaret ediyor.

Her sette bir servis molası, iyi mücadele eden ancak favorinin hızına ve gücüne cevap vermeyen Avustralyalı 1 numaralı De Minaur’u yenmek için yeterli oldu.

Örneğin, 24 yaşındaki De Minaur açılış oyununda oyunun ilk kırılma noktasını 4-3’te attığında, Alcaraz 137mph hızla bir as attı.

Kaliteli bir ilk set, De Minaur Alcaraz’a mola vermek için bir backhand geniş ve ardından bir forehand geniş gönderdiği için en iyi seribaşına fayda sağladı.

Murcian genç, sağ kalçasındaki tedavi için mola almadan önce 49 dakikalık seti bir as ile tamamladı.

Şu anda haftanın başından daha iyiyim, anlayabilirsiniz.

Carlos Alcaráz

Sorun ne olursa olsun, Alcaraz ikinci yarıda 2-2’lik bir kırılma noktası daha zorlarken çok rahatsız görünmüyordu – ve De Minaur ilk çifte hatayı yapmak için olabilecek en kötü zamanı seçti.

Galibiyet, De Minaur’un dönüşünün uzun sürmesi ve Alcaraz’ın 11. kariyer unvanını ve kesinlikle Londra çimlerinde pek çoğundan ilki olması nedeniyle onaylandı.

Alcaraz, kendisini Wimbledon’ı kazanan favorilerden biri olarak görüyor

Carlos Alcaraz, Londra'daki Queen's Club'da düzenlenen 2023 Cinch Şampiyonası'nın yedinci gününde Tek Erkekler Finalinde Alex de Minaur'u yenmeyi kutluyor.  Resim tarihi: 25 Haziran 2023 Cumartesi.
Resim:
Alcaraz, Wimbledon’ı kazanmanın favorisi mi?

Queen’s’teki ilk maçında, kalfalık Fransız Arthur Rinderknech’i yenmek için üçüncü sette eşitlik bozmaya ihtiyacı vardı, ancak hafta geçtikçe özgüveni yüzeyde arttı ve Pazar günü malikanenin doğumunu dört gözle bekledi.

Alcaraz, “Hiçbir beklentim yoktu” dedi. “Ama biliyorsun, eğer beklentilerim olmazsa, kazanırım.

“Ama dürüst olmak gerekirse, şu anda Wimbledon’a giderken kendime çok güveniyorum. Haftayı yüksek bir seviyede kapattım. Bu yüzden şu anda Wimbledon’ı kazanan favorilerden biri gibi hissediyorum.”

“Çimlerde daha fazla deneyim kazanmam gerekiyor. Şampiyonluğu kazansam bile, kariyerimde çimde sadece 11 maç oynadım, bu yüzden daha fazla deneyim ve daha fazla saat kazanmam gerekiyor.”

“Ama harika adamları ve harika oyuncuları yendikten ve oynadığım seviyede, kendimi favorilerden biri veya Wimbledon’ı kazanabilecek oyunculardan biri olarak görüyorum.”

“Novak’ın Wimbledon’da diğer en iyi 20 oyuncudan daha fazla maç kazandığına dair bir istatistik gördüm. [put together]. Bunun hakkında ne söyleyebilirim, biliyor musun? Demek istediğim, Novak Wimbledon’ı kazanmanın ana favorisi. Bu çok açık.

Ama onu yenmek veya Wimbledon’da finale kalmak için bu seviyede oynamaya çalışacağım.”

De Minaur, geçen hafta sonu Nottingham’da ilk kariyer unvanını kazanan, ancak başarısız olan İngiliz kız arkadaşı Katie Boulter’ı almayı ummuştu.

Dedi ki: “Benim için harika bir hafta oldu. Yaklaştık ama tam anlayamadım. Carlos için fazla iyi.”

Bublik, Rublev’i geçti ve Halle’deki ilk çimen şampiyonluğunu kazandı

Servisteki iki mola sayesinde, Alexander Bublik üçüncü sıradaki Andrey Rublev’i 6:3, 3:6, 6:3 ile geçerek Halle Açık şampiyonluğunu kazandı.

Aynı zamanda 26 yaşındaki sporcunun 2022’de Montpellier’de kazandığı zaferin ardından ikinci tur şampiyonluğu oldu.