Brezilya kumar düzenlemesine ilişkin oylamayı 12 Aralık’a kadar erteledi

Brezilya düzenlemesi 12 Aralık'a ertelendiBrezilya Senatosu, ülkedeki kumar sektörünü düzenleyen yasa tasarısına ilişkin oylamayı, başlangıçta 6 Aralık’ta yapılması planlanan oylamayı 12 Aralık Salı gününe ertelemeye karar verdi.

Gecikme, tasarının bu yıl tam olarak geçme şansının giderek azaldığı anlamına geliyor. Meclis’te çoğunluk sağlanamadığı için oylama ertelendi Brezilya Senato’da oylama için gereken asgari senatör sayısına ulaşılamadığı için oylama gerçekleştirilemedi.

3.626 sayılı yasa tasarısı birkaç hafta önce Brezilya Ekonomi Komisyonu tarafından onaylandı ve herkes Senato’nun çok fazla çaba harcamadan aynı yolu izleyeceğini bekliyordu ancak oylama başlangıçta 29’una ertelendiği için durum böyle değildi.Bu Kasım, orijinal tasarıya 100’den fazla değişiklik eklendi.

Ayrıca gecikmenin nedeni muhtemelen on beş senatörün Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki Birleşmiş Milletler iklim zirvesine katılmaları nedeniyle oy kullanamamasıydı. Bu zirve henüz bitmedi, önümüzdeki haftanın başına kadar sürecek ve 12 Aralık’taki oylama da etkilenebilir.

Kumar düzenleme tasarısına ilişkin oylama, teklifin Senato’da fikir birliği sağlamaması nedeniyle nitelikli çoğunluk gerektiriyor. Bu, senatörlerin yasama organından yana olduğu anlamına geliyor Telkin Oylamaya katılamıyorsanız tasarının geçmesi risk altında olabilir.

12 Aralık’taki oylama da ertelenseydi ve bu olasılık oldukça muhtemel görünüyorsa, o zaman tasarı muhtemelen birkaç ay daha yürürlüğe girmeyecekti. Çünkü 23 Aralık’tan 2 Şubat 2024’e kadar Brezilya Parlamentosu tatilde. Bu gecikmenin büyük bir etkisi olabilir çünkü tasarı 2023 yılı sonuna kadar onaylanmazsa hükümet, bunun uygulanması için gereken kaynakları 2024 bütçesine dahil edemeyecek.

Brezilya Senatosu tasarıyı Salı günü geçirebilseydi, konu Temsilciler Meclisi’ne havale edilecek ve onun da oylamadan önce tasarıyı ve değişiklikleri tartışması gerekecekti. Ancak Temsilciler Meclisi’nin aradan önce tasarıyı karara bağlamak için bir haftadan biraz fazla zamanı olacaktı.

Yaklaş

Brezilya oyun sektörü yasa tasarısının arkasında duruyor ve yasanın er ya da geç onaylanmasını umuyor. Brezilyalı hukuk firması Maia Yoshiyasu Advogados’un kurucu ortağı Luiz Felipe Maia, düzenlemenin yakında yürürlüğe gireceğinden emin olduğunu ifade ederek ülkenin ilerleme kaydettiğini söyledi. “Yasanın yasalaşmasına çok yakın.” Maya ayrıca düzenlemeden en fazla faydayı oyuncuların sağlayacağını söyledi.

Brezilya hükümeti, yasa tasarısının lisans ücreti getireceği için devlet gelirlerine katkı sağlamasını bekliyor kumarhane ve devlet kasasına 30 milyon Brezilya reali (yaklaşık 6 milyon dolar) getirmesi beklenen bahis operatörleri. Buna ek olarak devlet, kumar sektöründen gelen vergilerden yaklaşık 1,6 milyar Brezilya reali toplamayı bekliyor.

Brezilyalı hukuk firması Montgomery & Associados’un kurucusu ve yönetici ortağı Neil Montgomery, tasarının parlamento tatilinden önce geçme şansına ilişkin şüphelerini dile getirdi. Tasarı gerçekten Temsilciler Meclisi tarafından onaylanırsa, Başkan Lula’nın ofisinden nihai onayın alınması gerekecek.

Kaynak: “Brezilya kumar düzenlemesine ilişkin oylama 12 Aralık’a ertelendi”. iGaming işi. 7 Aralık 2023.