Wimbledon: Iga Swiatek iki maç puanından sağ kurtuldu ve gerilim filminde Belinda Bencic’i yendi | tenis haberleri

Dünyanın 1 numarası Iga Swiatek, Belinda Bencic ile bir maraton karşılaşmasının ardından ilk kez Wimbledon çeyrek finaline ulaşmadan önce iki maç puanını atlattı.

Swiatek ikinci sette 15:40 ve 6:5 gerideyken en iyi tenisini gösterdi ve iki büyük kazananla beraberliği bozdu.

Dört kez Grand Slam şampiyonu, heyecan verici bir üçüncü sette Olimpiyat altın madalyalı Bencic’in baskısına devam etti ve sonunda üç sayılık atışları 6-7 (4-7) 7-6 (7-2) 6-3 serpiştirilmiş – mağlup etmeden önce – Merkez Kortta saat destanı.

Swiatek, All England Club’da son sekizin ilk turunu yaptı ve daha önce SW19’da gençler şampiyonluğunu kazanmış olarak, bunun en az sevdiği yüzeyde yılı olabileceğine dair yenilenmiş inancıyla devam edecek.

1 numaralı seribaşı Swiatek, dördüncü tura set düşürmeden ulaşmıştı, ancak erken saatlerde Bencic ile mücadele etti ve sadece üç maçın ardından bir kabarcıkla tıbbi bir ara vermek zorunda kaldı.

Üç kez Fransa Açık galibi etkilenmemiş görünüyordu ve Bencic tie-break’te durumu tersine çevirene kadar kontrolü büyük ölçüde elinde tuttu.

Bencic, 66. dakikada açılışı garantilemeden önce 10. oyunda iki set puanı kurtardı.

slamı tamamladı

Iga Swiatek, Svetlana Kuznetsova’dan bu yana dört Grand Slam turnuvasında da tek bayanlar çeyrek finaline ulaşan en genç oyuncu oldu.

Swiatek sahadan ayrıldı ve İngiltere’de ikinci hafta öncesinde başka bir çıkıştan kaçınmaya kararlı olarak döndü. Dokuz dakikalık bir açılış maçından sonra, harika bir forehand dönüşüyle ​​molayı garantiledi.

Tokyo 2020 galibi Bencic kararsız kaldı, 3-3’ü eşitlemek için geri çekildi ve ardından 15-40, 6-5 önde geçerek galibiyeti yakın bir mesafede yakaladı.

Dördüncü turda Wimbledon’da başka bir mağlubiyetle karşı karşıya kalan Swiatek, hileyi tekrarlamadan ve ikinci eşitliği bozmadan önce eşit derecede parlak forehand ve backhand galipleri sunarak ivme kazandı.

Swiatek, Bencic’in zırhını yıprattığını düşündüyse, İsviçreli sağ elini kullanan oyuncu üçüncü periyodun başlarında bir mola şansı daha zorlayabildiği için ilk başta yanılıyor gibiydi.

Ancak Swiatek, tutmak için tekrar toparlandıktan sonra, direniş sonunda 14 numaralı seribaşı takımın ardışık çift hatalarıyla kırıldı.

Swiatek maç için servis atarken 30-0 düştüğünde daha fazla drama olacaktı, ancak şık bir şekilde karşılık verdi ve iki forehand pas galibi ile çeyrek finallerdeki yerini aldı.

Aynı maçta ilk kez iki tie-break yapan Swiatek, sahadaki röportajında ​​şunları söyledi: “Açıkçası kolay olmadı.”

“Bir maç puanı vardı, değil mi? Bu yüzden kariyerimde bir maç noktasından dönerken böyle bir şey oldu mu bilmiyorum ama gerçekten mutluyum.”

“Bu yüzeyde kendime biraz daha güvenmek için bu galibiyete ihtiyacım varmış gibi hissediyorum.”

“(Çim sahaya olan aşkım) her geçen gün artıyor ve bu sahada olabildiğince çok gün oynamayı umuyorum.”

Resim:
Svitolina, Ekim ayında kızı Skai’yi doğurduktan sonra ancak Nisan ayında turneye geri döndü.

Swiatek oynayacak Elina Svitolina Daha sonra, Ukraynalı joker karakter, set açığından kurtularak ve dördüncü maçında iki kez Grand Slam şampiyonuna karşı heyecan verici 2-6, 6-4, 7-6 (11-9) galibiyetini alarak tüm savaşların anasını kazandı. Beyaz Rusya’dan Victoria Azarenka – yuvarlak çatışma.

Azarenka, kalabalığın tüm süre boyunca ezici bir çoğunlukla Svitolina’yı desteklemesi ve 2-6, 6-4, 7-6 (11-9) gibi muhteşem bir skorla zafer kazanmasıyla sağır edici bir tezahürata neden olduktan sonra, 1 No’lu Kortu yuhalamak için terk etti.

Övgüye değer Svitolina

Elina Svitolina’nın ilk Grand Slam çeyrek finaline ulaştığı 2015’ten bu yana Ukraynalı oyuncu, Serena Williams (16), Simona Halep (13) ve Karolina ile birlikte bu tür etkinliklerde 10’dan fazla çeyrek finale ulaşan dört oyuncudan biri. Pliskova (11).

Svitolina, Fransa Açık’ta Rus ve Belaruslu rakiplerle el sıkışmayı reddettiği için yuhalanmıştı, ancak burada, yüksek sesle alay edilen Svitolina’ya sahadan ayrılmadan önce teşekkür etmek için elini kaldıran Azarenka oldu.

Hayranların rakibini küçümseyenin kendisi olduğuna inanıp inanmadığı belli değildi ve Azarenka uzaklaşırken yumruklarını birbirine vurmadan önce uzun, sürekli bir bakış attı.

Kızımızın doğumundan sonra hayatımın en mutlu ikinci anı bu.

Elina Svitolina

Svitolina, Ekim ayında kızı Skai’yi doğurduktan sonra ancak Nisan ayında tura geri döndü ve saha içi röportajında ​​şunları söylediği gibi gülümsedi: “Kızımızın doğumundan sonra, bu hayatımdaki ikinci harika an. “

“Gerçekten zor bir maçtı. İkinci sette 2-0 gerideyken, beni desteklediğinizi duydum ve neredeyse ağlayacaktım. Gerçekten mücadele ediyordum ve bugün gerçekten kazanmak istiyordum. Bugün bana o kadar güç verdin.”

Svitolina, zor durumdaki memleketinin kötü durumu düşüncesinden de güç aldı: “Evde beni izleyen ve bana tezahürat yapan birçok insan olduğunu sanıyordum. Bunun onun için ne kadar önemli olduğunu biliyorum.”

“Mutluluğu paylaşabilecekleri her an. Ukrayna’da zor zamanlar olduğunu düşündüm ve burada sizin önünüzde oynuyorum. Şikayet edemem, sadece savaşmalıyım. Ve işte buradayım, oyunu kazandım.”

Azarenka’ya karşı önceki beş maçını da kaybetmişti ve çoğu maç birbirine yakın olmasına rağmen, çoğunlukla Belarus galip geldi.

Svitolina ikinci sette 2-0 gerideyken hızlı bir yenilgiye hazır görünüyordu, ancak belirleyici seti zorlamadan önce eşitledi.

2019’da burada yarı finalist olan Svitolina, belirleyici sette 3-0 öne geçti ve Ukraynalı galibiyet rotasına baktı, ancak Azarenka geri döndü.

Svitolina daha sonra heyecan verici, belirleyici bir tie-break’te 4:7’lik bir skor için mücadele etti, sonunda 11:9’luk ikinci maç puanıyla galibiyeti aldı ve sevinçten çimlere düştü.

Daha hafif bir ifadeyle, 28 yaşındaki oyuncu maçtan önce Wimbledon’a katılmasının, katılmayı planladığı Harry Styles konserinin biletlerini vermesi gerektiği anlamına geldiğini açıkladı.

“Umarım Harry izliyordur,” dedi. “Ben onun büyük bir hayranıyım.”

Daha önce, dördüncü tohum jessica pegula Wimbledon’da Ukraynalı Lesia Tsurenko’yu yenerek ilk kez çeyrek finale yükseldi.

Pegula 15 dakikada 4-0 öne geçti ve ilk seti 6-1 tamamladı.

Tsurenko, Cuma günü kadınlar Grand Slam turnuva tarihindeki en uzun eşitlik bozmadan sağ çıkarak dördüncü tura yükseldi, ancak bu fırsatı kaçırmamak için mücadele etti.

Pegula, galibiyeti mükemmel bir backhand galibi ile garantiledi – ancak dış çağrıya meydan okuduktan sonra verildi – ve bir Grand Slam’in son sekizini 6-1, 6-3’lük galibiyetlerle son yedi maçında beşinci kez tura yükseldi.

Pegula sahada “Buna meydan okuduğuma sevindim,” dedi. “Momentumu devam ettirebildiğim için mutluydum.”

Jessica Pegula, Wimbledon'daki All England Lawn Tennis and Croquet Club'da 2023 Wimbledon Şampiyonası'nın yedinci gününde Lesia Tsurenko'ya (resimde yok) karşı oynadığı maç sırasında tepki veriyor.  Resim tarihi: 9 Temmuz 2023 Pazar.
Resim:
Jessica Pegula, çeyrek finalde Marketa Vondrousova ile karşılaşıyor.

Sırada Pegula için çeyrek final düellosu var. Marketa VondrousovaMarie Bouzkova ile üç sette tamamen Çek düellosunu kazanmak için her şeyi yapan.

Dünya 42 Numaralı Vondrousova, 2019’da Fransa Açık’ı kazandığında bir majör turnuvasının dördüncü turunu yalnızca bir kez geçmişti, ancak çalkantılı 2-6, 6-4, 6-3 galibiyet Sekiz ile finale yükseldi.