Suudi Arabistan, lisans sahiplerine yaklaşmakta olan reklam yasağını hatırlattı

Hollanda Kumar Düzenleme Kurumu, konserve otoritesi (KSA), 1 Temmuz 2023’ten itibaren hedeflenmeyen çevrim içi kumar reklamlarına yönelik yaklaşan yasakla ilgili açıklama yaptı.

Savunmasız grupları koruyun

Yasak, toplumdaki savunmasız gruplar için kumar bağımlılığı geliştirme riskine karşı daha iyi koruma sağlamayı amaçlıyor. gençler gibi ve KSA yeni kurallara uyacak ve lisanslı operatörlerin uyumunu sağlayacaktır.

Düzenlemelere göre, kumar reklamları reşit olmayanlara, genç yetişkinlere ve diğer hassas gruplara ulaşmamalı ve ulaşmamalıdır. 1 TemmuzReklam panoları, otobüs durakları, kamu binaları ve benzeri halka açık yerlerde reklam yapılmasına izin verilmez.

İnternette, isteğe bağlı televizyonda, sosyal medyada veya doğrudan posta yoluyla kumar reklamlarına lisans sahiplerine belirli koşullar altında izin verilecektir: Ellerinden gelenin en iyisini yapmak ve bu tür reklamların savunmasız gruplara ulaşmasını engellemekle yükümlüdürler.

Lisans sahipleri, reklamların hedef kitlesinin en az %95’inin yetişkin olması kuralına uyduğunu gösterebilmelidir. 24 yaşında veya daha büyükkumar reklamlarının alıcıları ise reklamları alıp almamayı seçebilmelidir.

Operatörler reklam erişimini izlemelidir

Lisans Sahipleri, reklam mesajlarının erişimini her zaman izleyebilmeli ve talep üzerine KSA’ya bir rapor sunabilmelidir. Düzenleyici ayrıca, kumar yasağının, operatörün bağlı kuruluş ağlarındaki reklamları içermeyeceğini, çünkü bu tür reklamların web sitesini ziyaret edenleri hedef alan bir tür hedefli reklam olduğunu vurguladı. Ancak, ortakların hassas gruplara ikramiye hedeflemesine izin verilmez.

Çevrimiçi ve kara tabanlı, ülkeye özgü işletmeler yürüten lisans sahipleri için, reklamlar yalnızca fiziksel veya ülkeye özgü kumarı hedeflemeli ve hiçbir şekilde çevrimiçi kumar reklamlarına benzememeli ve kamuoyunda çevrimiçi kumarı teşvik ettiği izlenimini yaratmamalıdır.

Hedefsiz bir reklam biçimi olarak sponsorluk, yalnızca operatörün logosunun veya adının tarafsız olarak görüntülenmesine izin veren ve lisans alanın adının veya logosunun bir rol modelin sureti, sesi veya adıyla herhangi bir şekilde ilişkilendirilmesini yasaklayan yasağın kapsamına girer. Sponsorluk ayrıca hassas gruplara yönelik olmamalıdır.

Mevcut sözleşmeler için geçiş dönemleri, sponsorluk kuralının uygulanmasıyla ilişkilidir: TV programları ve etkinlikleri için sponsorluğa, yeni yönetmeliğe uyum sağlamak için 1 Temmuz 2024’e kadar izin verilir, sporculara, kulüplere ve yarışmalara – forma ve diğer şeyler yoluyla sponsorluk Malzeme – gereksinimleri karşılamak için ek bir yılı olacaktır.

Son olarak Suudi Arabistan Krallığı, yeni düzenlemelerin uygulanmasını yakından izleyeceğini ve daha fazla açıklamaya ihtiyaç duyulması halinde lisans sahiplerini zamanında bilgilendireceğini belirtti.