Steve Clarke, Norveç’in geri dönüş galibiyetinin ardından İskoçya’nın karakterini övdü | Andrew Robertson: Şimdi Euro 2024’e kalifiye olmamız gerekiyor | futbol haberleri

İskoçya menajeri Steve Clarke, Oslo’daki Euro 2024 elemelerinde sansasyonel geç geri dönüşlerinin ardından takımının karakterini ve gücünü övdü.

Lyndon Dykes ve yedek oyuncu Kenny McLean, normal sürenin son dört dakikasında Lyndon Dykes ve yedek oyuncu Kenny McLean’ın golleriyle A Grubu liderlerine 2-1 galibiyet verirken, Clarke’ın tarafı beklenmedik bir geri dönüşle Norveç’i şaşkına çevirdi.

McLean, Clarke’ın 79. dakikada yaptığı üç değişiklikten biriydi ve İskoçya’nın bir tehdit oluşturmak için mücadele etmesinden hemen sonra, Ryan Porteous formasını kaparken forvet yere düştükten sonra 61. dakikada bir Erling Haaland cezasından geride kalarak kanıtladı.

İspanya oynamazken, İskoçya A Grubu’nun zirvesindeki liderliğini üçüncü sıradaki Norveç’ten sekiz puan geride olacak şekilde genişletti.

“İnanmaktan asla vazgeçmedik”

Clarke, “Performanstan memnun kaldım, disiplinliydik ve zaman zaman oldukça iyi geçtik” dedi.

“Tabii ki iyi bir Norveç takımına karşı çok fazla baskıya katlanmak zorundasınız. Ve buna inanmaktan asla vazgeçmedik. Sonuna kadar devam ettik ve bunun karşılığını aldık.”

“Karakter, ruh ve yedek kulübesindeki kalite hakkında çok şey söylüyor. Bu oyuncu grubu hakkında sürekli olarak vurguladığım şeylerden biri de sahip olduğumuz kalite, ülkeleri için iyi şeyler yapmak istemeleri.”

“Oyunu tazelemek için değişiklikler yapmam gerektiğini bilerek yedek kulübesine gittiğimde, sahaya kaliteli oyuncular koyuyorum.”

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

İskoçyalı forvet Lyndon Dykes, Norveç’teki açılış maçında topun bitiş çizgisini geçişini izlemenin hayatında gördüğü en yavaş şey olduğunu söyledi!

“Bu sadece doğru zamanlamayı bulma meselesiydi. Golü kaybettikten sonra, oyunun bizden kaçmaması için bir süre mücadelede kalmanın daha iyi olacağını düşündüm.”

“Bundan sonra oyunu takip etmek zorunda kaldık, bu oldukça mantıklıydı – bir defans oyuncusunu nakavt edecek ve John McGinn’i sahanın biraz daha yukarısına iteceksin.”

“Kenny’yi, Billy Gilmour’u, Stuart Armstrong’u oyuna getirdik, öne çıkmaları için taze bacaklar ve oyunun sonuna doğru en iyi şeylerin çoğuna dahil oldular.”

“Dominik (Hyam) bile sonunda gelir ve bir çifte kafasını sokar. Birinci kaptan Dominic’i tebrik ediyoruz, bunun için kötü bir yer değil, kötü bir sonuç değil.”

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

Kenny McLean, Euro 2024 elemelerinde geç attığı golle Norveç’te dramatik bir deplasman galibiyeti elde ettikten sonra İskoçya’nın sunabileceği daha çok şey olduğu konusunda ısrar ediyor

“Tekrar gitmek zorundayız”

İskoçya’nın galibiyeti, İskoçya’yı şimdiden güçlü bir konuma ve sezonun orta noktasını belirleyecek olan Salı günü Gürcistan’a yapacağı ziyaret öncesinde mükemmel bir rekora yerleştiriyor.

Clarke, “Büyük turnuvalara katılmak istiyorsak deplasmanda iyi takımlarla oynayıp puan almalıyız. Bu üç puan, çok fazla ama bunu tekrar yapmalıyız.”

“Hepsi buz banyosunda iyileşiyor ve bundan yararlanmak için Salı günü üç puan aldığımızdan emin olmalıyız. Bu bizi Salı gününe iyi hazırlıyor, bunun ötesine bakmıyorum.”

Robertson: Şimdi kalifiye olmalıyız

İskoçya'dan Andy Robertson ve Norveç'ten Martin Odegaard, Euro 2024 elemeleri öncesinde el sıkıştı
Resim:
İskoçya’dan Andy Robertson ve Norveç’ten Martin Odegaard, Euro 2024 elemeleri öncesinde el sıkıştı

Bu arada İskoçya kaptanı Andrew Robertson, takımının önümüzdeki yaz Almanya’da yapılacak turnuvaya katılmaya hak kazanması gerektiğinde ısrar ediyor.

Gelen arkadaşlar çok iyi iş çıkardılar dedi. Geride kalmak zor ama bunun gelişimimizde bir sonraki adım olduğunu biliyorduk.”

“Doğru dengeyi bulmaya çalıştık. Takım ruhu rakipsizdir. Bunu uluslararası futbolda yapmak benzersizdir.”

“Bu sezona daha iyi başlayamazdık. Artık kalifiye olmamız gerekiyor.”

McLean, İskoçya’nın ‘olağanüstü karakterini’ övdü

İskoçya’nın maç galibi Kenny McLean:

“Şu anda kelimelere dökmek oldukça zor. Özellikle kazanan olmak güzel bir duygu. Çocuklar çok şey yaptı, değişiklikleri yaptık ve ilk golden sonra biraz ivme kazandık.”

Goller oyunu değiştirir ve bunu bizim için yaptılar. Sonunda sabrettik. Orada 90 dakika oynayan adamlar, bunu nasıl başardılar bilmiyorum. Sığınağın üzerine ter içinde oturdum. Sadece izliyordum. ”kırıldı.

“Geçtiğimiz haftalarda o kadar çok çalıştık ki, böyle sonuçlar buna değer. İyi durumdayız ama daha da iyi olmak istiyoruz.”

“Sonrasında geri döndüğümüz karakter olağanüstü. Topla daha da iyi olabileceğimizi düşünüyorum. Ama dinle, buna bütün gün dayanabileceğim.”

“Gürcistan ile maç şimdi çok büyük”

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

David Marshall, İskoçya’nın birkaç dakika içinde iki gol atmasını ve Oslo’daki maçın kapanış dakikalarında Norveç’i yenmesini hayretle izliyor.

Eski İskoçya kalecisi David Marshall, Sky Sports News’te:

“Sıralama turları için harika bir başlangıç. Tabloya bakarsanız, harika bir okuma.”

“İspanya’ya karşı oynadılar ve vuruş yaptılar ve Norveç’te de kazandılar. Hampden Park, İskoçya’nın Georgia’ya karşı elde ettiği sonucu pekiştirmeye çalıştığı için Salı gecesi toparlanacak.”

“Salı günü alınacak bir galibiyet, İskoçya’yı sıralama turlarında harika bir konuma getirir. Bu pozisyonda kalifiye olamazlarsa hayal kırıklığına uğrarlar.”

İskoçya'dan Lyndon Dykes ve Kenny McLean tam zamanlı
Resim:
İskoç Lyndon Dykes ve Kenny McLean tam zamanlı

“Şu anda Georgia’ya karşı çok büyük bir maç.

“Şu an içinde bulundukları form harika. Beş maç kala Norveç’ten sekiz puan uzaktalar ve Norveç henüz Glasgow’a ulaşamadı.

“Bu sezonun son maçı ama umarım o zamana kadar biter.”

“Gürcistan ve Kıbrıs’a karşı önümüzdeki iki maçı kazanırlarsa Euro 2024’e gitmememiz için hiçbir sebep göremiyorum.”

Opta istatistikleri: 2008’den beri ilk kez üçte üç

OSLO, NORVEÇ - 17 HAZİRAN: İskoçya'dan Kenny McLean, 17 Haziran 2023'te Oslo, Norveç'te Ulevaall Stadyumu'nda Ulevaall Stadyumu'nda Uefa Euro 2024 elemeleri sırasında Norveç ve İskoçya arasında 2-1 ekolayzır attıktan sonra kutluyor.  (Fotoğraf: Craig Williamson / SNS Group)
Resim:
Kenny McLean 2:1’den sonra kutlama yapıyor

  • İskoçya, Walter Smith yönetimindeki Euro 2008 elemelerinden bu yana ilk kez büyük bir turnuva (Euro 2008) için ilk üç eleme maçını kazandı.
  • İskoçya, Norveç’e karşı deplasmanda oynadığı son dokuz maçın sadece birini kaybetti (6G 2 U2) ve son dört ziyaretinin üçünü kazandı (1M).
  • 89. dakikada Dykes’ın ekolayzırı (1-1) ile McLean’ın galibiyeti (2-1) arasında sadece 104 saniye vardı.

Solbakken: Zor durumdayız

Norveçli Martin Odegaard kapanış etaplarında üzgün görünüyor
Resim:
Norveçli Martin Odegaard tam zamanlı olarak üzgün görünüyor

Norveç koçu Bayat Solbakken Tarafı grubun sonunda geride kalan – Dykes, defans oyuncusunu durdurduktan sonra topu kurtarabildiğinde oyunun dönüm noktasından yakındı.

“Leo Ostigard için bir kazaydı. Sanırım iki bacağıma da aynı anda kramp girdi” dedi. “İşte böyle, bunun için onu suçlayamayız. Durum buysa, onun yerine geçmediğim için suçu üstlenmeliyim.”

“Çok zor durumdayız.”

Norveç’ten tepki: “Olanlar olmamalı”

Norveç kaptanı Martin Odegaard:

“Özetlemek zor. Maç bitmeden birkaç dakika önce öne geçtik, sonrasında yaşananlar olmamalı.”

“Alması zor. Şimdi çok zor olacak.” [to qualify], dürüst olmalıyız. Bir arada kalıp yolumuza devam etmeliyiz.

“Dürüst olmak gerekirse, İskoçya’nın harika bir oyun ortaya koyduğunu düşünmüyorum. Ama büyük bir mücadeleci ruhları var ve onlar sayesinde sonuna kadar savaşacaklar.”

Sıradaki ne

İskoçya için Tarifeler

İskoçya’nın bir sonraki Euro 2024 elemeleri Salı gecesi Hampden Park’ta Georgia ile karşılaşacak. Başlama 19:45

Sırada Norveç, yine Salı günü Kıbrıs’a karşı bir başka iç saha maçı var; Başlama 19:45