Rugby Dünya Kupası 2023: Iain Henderson ve Dan Sheehan, İskoçya’ya karşı büyük mücadele için İrlanda takımına katılıyor | Rugby Birliği Haberleri

Andy Farrell, Iain Henderson ve Dan Sheehan’ı Cumartesi günü İskoçya’ya karşı oynadıkları son Rugby Dünya Kupası grup maçında İrlanda’nın ilk 11’ine dahil etti; İrlanda’nın eleme aşamalarına ilerlemesini sağlamak için bonus puanı olmadan kaybetmekten kaçınması gerekirken, İskoçya’nın kazanması gerekiyor

Son güncelleme: 05/10/23 15:06

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

James Cole, Rugby Dünya Kupası B Grubu’nda İrlanda, İskoçya veya son dünya şampiyonu Güney Afrika’nın turnuvadan çıkmasını sağlayabilecek permütasyonları açıklıyor

James Cole, Rugby Dünya Kupası B Grubu’nda İrlanda, İskoçya veya son dünya şampiyonu Güney Afrika’nın turnuvadan çıkmasını sağlayabilecek permütasyonları açıklıyor

Iain Henderson, Cumartesi günü Paris’te İskoçya’ya karşı oynayacağı önemli Rugby Dünya Kupası karşılaşmasına İrlanda’nın ikinci sırasında kaptan yardımcısı James Ryan’ın yerine başlayacak.

Dan Sheehan, fahişede Ronan Kelleher’in yerini aldı; bu, neredeyse iki hafta önce Güney Afrika’yı yenen takımın diğer tek değişikliğiydi.

İrlanda yenilgiyi önlerse B Grubu’nda zirveye çıkacak ve çeyrek finalde Yeni Zelanda ile karşılaşması bekleniyor. İskoçya, İrlanda’yı yenmeli ve aynı zamanda onlara ilerleme yolunda kaybedilen bonus puanlarını da vermeli.

Ayrıca İrlanda ve İskoçya’nın Güney Afrika’nın aleyhine ilerlemesi gibi pek olası olmayan bir senaryo da var. İskoçya, İrlanda’yı en az 21 puan farkla yenerse, bir deneme bonus puanı (en az dört deneme) alacak ve İrlanda da kaybetmesi durumunda bir deneme bonus puanı alacak.

Leinster Lock Ryan, İrlanda’nın 23 Eylül’de Güney Afrika’yı 13-8 yendiği maçta elinden sakatlandı ve yedek kulübesine alındı, bu da Ulster kaptanı Henderson’ın turnuvaya ilk başlangıcını sağladı.

Sheehan, Leinster’dan takım arkadaşı Kelleher’e tercih edildi ve Andy Farrell’in ilk 11’indeki ikinci değişiklikle Dünya Kupası’ndaki ilk maçına çıkacak ve Jack Conan sakatlıktan sonra yedek kulübesinde kalacak.

Sheehan, 19 Ağustos’ta İngiltere’ye karşı oynanan ısınma galibiyetinde ayağını sakatladıktan sonra ilk kez iki hafta önce Springboks karşısında yedek oyuncu olarak yer almıştı. Sekiz Numara Conan, iki ay önce yaşadığı ayak bağı sakatlığından bu yana ilk kez sahneye çıkmak üzere.

Zayıflığıyla mücadele eden pivot Robbie Henshaw’ın yerine yedek kulübesinde Stuart McCloskey gelirken, kanat oyuncusu Peter O’Mahony İrlanda formasıyla 100. maçına çıkacak.

İrlanda'nın Güney Afrika'ya karşı zafer elde ettiği, İngiltere'nin Şili'yi yendiği, Gürcistan'ın ve Portekiz'in berabere kaldığı Cumartesi günü Rugby Dünya Kupası'nın öne çıkan anları

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

İrlanda’nın Güney Afrika’ya karşı zafer elde ettiği, İngiltere’nin Şili’yi yendiği, Gürcistan’ın ve Portekiz’in berabere kaldığı Cumartesi günü Rugby Dünya Kupası’nın öne çıkan anları

İrlanda’nın Güney Afrika’ya karşı zafer elde ettiği, İngiltere’nin Şili’yi yendiği, Gürcistan’ın ve Portekiz’in berabere kaldığı Cumartesi günü Rugby Dünya Kupası’nın öne çıkan anları

Tecrübeli yarı yarıya Johnny Sexton, sakatlık ve cezalılık nedeniyle yaklaşık altı aylık bir aradan sonra döndükten sonra, B Grubu’nda üst üste dördüncü sezon takımının kaptanlığını yapacak.

38 yaşındaki oyuncu Jamison Gibson-Park tarafından desteklenecek, orta sahada Bundee Aki ve Garry Ringrose, savunmada ise kanat oyuncuları James Lowe ve Mack Hansen’ın yanı sıra savunmada da Hugo Keenan yer alacak.

Sheehan eyaletteki takım arkadaşları Andrew Porter ve Tadhg Furlong’un arasına sıkıştırılacak, Henderson ise Tadhg Beirne’in yanında yer alacak.

Testine ilk çıkışını 2012 yılında İtalya’ya karşı yapan Centurion O’Mahony, Dünyada Yılın Oyuncusu Josh van der Flier ve Caelan Doris ile arka sırada oturmaya devam edecek.

James Cole, B Grubu'nda İrlanda'nın Güney Afrika'yı 13-8 mağlup etmesini değerlendiriyor

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

James Cole, B Grubu’nda İrlanda’nın Güney Afrika’yı 13-8 mağlup etmesini değerlendiriyor

James Cole, B Grubu’nda İrlanda’nın Güney Afrika’yı 13-8 mağlup etmesini değerlendiriyor

Munster kaptanı, Brian O’Driscoll, Ronan O’Gara, Rory Best, Paul O’Connell ve John Hayes’in yanı sıra mevcut takım arkadaşları Cian Healy, Sexton, Conor Murray ve ile birlikte bu dönüm noktasına ulaşan onuncu İrlandalı olmaya hazır görünüyor. Keith Earls.

Yedekte Conan, Ryan ve McCloskey’e Kelleher, destekçiler Dave Kilcoyne ve Finlay Bealham, hücum yarı Murray ve sinek yarı Jack Crowley eşlik ediyor.

İrlanda: 15 Hugo Keenan, 14 Mack Hansen, 13 Garry Ringrose, 12 Bundee Aki, 11 James Lowe, 10 Johnny Sexton (ş), 9 Jamison Gibson-Park; 1 Andrew Porter, 2 Dan Sheehan, 3 Tadhg Furlong, 4 Tadhg Beirne, 5 Iain Henderson, 6 Peter O’Mahony, 7 Josh van der Flier, 8 Caelan Doris.

Yerine geçmek: 16: Ronan Kelleher, 17: David Kilcoyne, 18: Finlay Bealham, 19: James Ryan, 20: Jack Conan, 21: Conor Murray, 22: Jack Crowley, 23: Stuart McCloskey

Johnny Sexton, İskoçya'ya karşı oynanacak kritik final grup maçında İrlanda'nın kaptanı olacak

Johnny Sexton, İskoçya’ya karşı oynanacak kritik final grup maçında İrlanda’nın kaptanı olacak

İrlanda kendisini nasıl ortadan kaldırabilir?

İrlanda’nın bonus puan denemesini yaptıktan sonra dönüşüm yaparak turnuvadan elendiği, milyon kat da olsa tuhaf bir senaryo var.

İrlanda’nın, İskoçya’nın farkını 22 sayıya düşüren kritik dördüncü denemeyi yaptığını hayal edin. İrlanda bu değişikliği yaparsa açığı 20’ye indirecek ve bu farkla tam zamanlı bir sonuç onları geride bırakacak ve Güney Afrika’yı başarıya taşıyacak.

Bununla birlikte, bir takımın ragbi birliği yasaları uyarınca bir dönüşüm girişiminde bulunmayı reddetme seçeneği vardır; İrlanda’nın böyle bir senaryoda muhtemelen yapacağı gibi.

Ancak İrlanda’ya otomatik olarak yedi puan değerinde bir penaltı denemesi verilirse daha da kötü olurdu; bu da İskoçya’nın farkını 21 sayının altına düşürecek ve Dünya Kupası sezonunun sonu için çok önemli olacaktı.