Nasser Hussain, Yorkshire ırkçılık soruşturmasını ele alırken ‘inanılmaz’ | Kriket Haberleri

Nasser Hussain, Azeem Rafiq tarafından Yorkshire’daki ırkçılık iddialarına yönelik “kötü” yürütülen soruşturmada “şaşırtıcı” olduğunu söylüyor.

Kriket Disiplin Komitesi duruşmasının kararları Cuma günü açıklandığında, eski İngiltere kaptanı Michael Vaughan’a yönelik bir ırkçılık suçlaması ECB tarafından “kanıtlanmadı”.

Eski bowling oyuncusu Rafiq’in iddialarının ardından, Vaughan ve diğer altı eski Yorkshire oyuncusu ile kulübün kendisine karşı suçlamalar getirildi.

CDC, Rafiq ve ifade veren takım arkadaşı Adil Rashid’in “yalan söylemediğini” ancak Vaughan’ın onlara “kendi kaderleri” dediğini duyduklarında yanıldığını tespit etti. Panel, kanıtlarındaki tutarsızlıklara işaret etti.

Kriket Disiplin Kurulunun Bulguları

  • ECB, eski bowling oyuncusu Azeem Rafiq’in ırkçılık iddialarının ardından Yorkshire ve yedi eski oyuncuyu suçladı
  • Eski İngiltere kaptanı Michael Vaughan, Mart ayında Londra’daki Kriket Disiplin Komisyonu’na çıkmakla suçlanan tek kişi.
  • Vaughan’ın 2009’daki bir maçtan önce Rafiq ve diğer üç Yorkshire oyuncusu hakkında ırkçı bir yorum yaptığı iddiası ‘kanıtlanmadı’.
  • CDC, Rafiq ve ifade veren takım arkadaşı Adil Rashid’in “yalan söylemediklerini” ancak Vaughan’ın onlara “kendi kaderleri” dediğini duyduklarında yanıldıklarını kaydetti.
  • Diğer beş eski Yorkshire kriket oyuncusu – Tim Bresnan, John Blain, Andrew Gale, Matthew Hoggard ve Richard Pyrah – en az bir kez ırkçı ve/veya ayrımcı dil kullanmakla suçlandı.
  • Yorkshire ve Gary Ballance daha önce Mart ayındaki CDC duruşmasından önce suçlamalarını kabul etmişti.
  • Rafiq bir bildiri yayınladı: “Cricket’in sorunlarının boyutunu anlaması ve bunları ele alması gerekiyor. Umarım oyunun yapıları artık yeniden inşa edilebilir ve kurumsallaşmış ırkçılık nihayet sona erebilir.
  • Vaughan’ın açıklaması şöyle diyor: “Kriket oyununu temizlemeye yönelik ciddi çabalara aykırı hiçbir şey yapmak istemedim. Umarım insanlar kişisel düzeyde neden yapmadığımı bildiğim bir şeyi kabul edemediğimi veya özür dileyemediğimi anlarlar.

Hussain, sonuçların açıklanmasını “çok üzücü ve kötü bir gün” olarak nitelendirdi. [for English cricket] konuyla ilgili uzun bir üzücü gün listesinde”.

dedi Gökyüzü spor haberleri: “Gelecek yıllarda, süreç bir ırkçılık iddiasının nasıl soruşturulmayacağı konusunda altın standart olarak kabul edilecek.

“Azeem Rafiq’in bunun bireylerle ilgili olmasını istemediğinden eminim. Bir soruşturmayı bu kadar kötü bir şekilde atlatıp, bireyleri etrafında çevirmen inanılmaz.”

Hussain, sonuçlara rağmen İngiliz kriket kültürünü değiştirmek için yapılması gereken daha çok iş olduğu ve “ilerlemenin ve bu dönemden ders almanın zamanı” olduğu konusunda uyardı.

“Kelimeler inanılmaz derecede önemlidir ve geri dönmezseniz öğrenemez ve ilerleyemezsiniz. Olanların çoğu, oyunun ele alması gereken daha geniş sorunlardan dikkati dağıtıyor. Süreci tamamen yanlış anlamışsın.

“Bunun her iki taraftaki çeşitli insanlara ve özellikle de Azeem’e verdiği zararı ancak hayal edebiliyorum. Başından geçmiş olması gereken, onun için inanılmaz derecede zor bir zamandı.

“Sadece söyleyebilirim [I hope] içinden iyi bir şey çıkacağını ve gerçek sorunlarla uğraşmaya başladığımızı. Şimdi kendini eğitme ve ilerleme zamanı.”

Bir ECB açıklamasında, eski Yorkshire kriket oyuncuları Tim Bresnan, John Blain, Andrew Gale, Matthew Hoggard ve Richard Pyrah’ın ırkçı ve/veya ayrımcı dil kullandıkları iddiasıyla ECB Yönergesi 3.3’ü ihlal etmekten sorumlu oldukları açıklandı.

Yorkshire County Kriket Kulübü ve Gary Ballance daha önce, Mart ayında Londra’da düzenlenen CDC duruşması öncesinde suçlamalarını kabul etmişti. Şahsen görünmekle suçlanan tek kişi Vaughan’dı.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

Sky Sports News’den James Cole, eski İngiltere ve Yorkshire kaptanına yönelik ırkçılık iddialarının ardından ECB’nin Michael Vaughan’a yönelttiği suçlamanın kanıtlanmadığını bildirdi. (Uyarı: video rahatsız edici dil içermektedir)

Refik: Haklı hissediyorum

CDC bulguları, Rafiq’in Yorkshire Country Cricket Club ve kulüp içindeki bireylere karşı ırkçılık iddialarını düzeltmesinden yaklaşık üç yıl sonra geldi.

İle konuşmak Gökyüzü spor haberleri Sonuçlar açıklandıktan sonra Rafiq, artık “bir derecesi” olduğunu ve kriketin ilerleyebileceğini umduğunu söyledi.

“Kendimi çok onaylanmış hissediyorum. O ilk röportajı yaptığımda deneyimlerimden bahsetmem ve Yorkshire’da neden ırkçılık olduğuna dair örnekler vermem gerekti ve bunun bireylerle ilgili olmaması gerektiğini de söyledim” dedi.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

Azeem Rafiq, Kriket Disiplin Komisyonu’nun Yorkshire’daki ırkçılık iddialarıyla ilgili duruşmasının sonucunu yansıtıyor

“Tek bir kişiye bağlı kalmak istemiyorum, benim için bu daha geniş bir mesele. En önemlisi, tüm bu acılar dahil olan herkes için bir meydan okuma oldu, ancak bundan iyi bir şey çıkarsa, insanların durum değerlendirmesi yapması, üzerinde düşünmesi, öğrenmesi ve oyunun daha iyiye gitmesi gerekiyor.

“Aklı başında herkes oyunun herkese göre olmadığını kabul edecektir.

“İlk günden beri neler yaşadığımı biliyordum. Duruşmada kendimi biraz kapalı hissettim. Umutla [Friday] herkesin yansıtmaya başlayabileceği bir noktadır. İnsanların oyunu ilk sıraya koymasının zamanı geldi.”