Lottomatica halka arza hazırlanıyor ve 467 milyon doları hedefliyor

Apollo küreselAmerikalı bir küresel özel sermaye şirketi bunu doğruladı halka arz planları için Lotomatik Sparte, kendisini Nisan ayı sonuna kadar Euronext Milano borsasına kote etmeyi planladığını söyledi. Halka arz, Lottomatica’nın borcunu azaltmasına yardımcı olmayı amaçlıyor.

Duyuruya göre, halka arz hem yeni hem de mevcut hisselerden oluşacak, ancak satılacak kesin sayı henüz belirlenmedi. İtalyan operatör, yeni hisselerden elde edilen brüt gelirin yeterli olacağını umuyor 467 milyon dolar.

Lottomatica’nın halka arzının devam ettiği bildirildi hissedarlar tarafından onaylandı Şubat ayında, şirketin halka açılmaya hazır olduğuna dair önceki söylentilerin ardından. Ocak ayında söylentiler, şirketin halka arz yoluyla en az 1 milyar dolar toplamaya çalışacağını iddia etti.

Ancak o sırada İtalyan şirket, pazar koşullarını hâlâ değerlendiriyordu. Sonuç olarak, halka arz planı ancak daha sonra resmiyet kazandı.

Lottomatica, İtalya’da perakende ve çevrimiçi bahis sunan bir spor kitabıdır. Şirket, yerel varlığını istikrarlı bir şekilde genişletti ve yönetim kurulu genelinde karlılığını artırdı.

Şirket, ilk çeyrekte, yıldan yıla %15 ila %16 artışla yaklaşık 170 milyon $’lık düzeltilmiş çekirdek kazanç bildirdi. Bu arada, Lottomatica’nın geliri yıldan yıla %21 artarak 308 milyon $’a ulaştı.

Şirket, 615 milyon dolarlık ortalama çekirdek kazanç elde etmeyi umuyor. Lottomatica’nın 2023 tahmini ise İtalyan operatörün sırasıyla 1.73 milyon dolar ve 1.83 milyar dolar kazanmasını öngörüyor.

Halka arz mükemmel zamanda gelebilir

Uzmanlar, halka arzın Avrupa’daki halka arz kuraklığının ortasında doğru zamanda gelebileceğini söylüyor. 2022’de yüksek faiz oranları ve yükselen enflasyon, yatırımcıları cesur adımlar atmaktan caydırdı. Ancak listelere yönelik bu bastırılmış talep, Lottomatica’nın yararına olabilir ve halka arz hedeflerini tutturmasına ve aşmasına yardımcı olabilir.

Bu tahminin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği henüz görülmese de, mevcut koşullar Lottomatica’nın liderliğinin kesinlikle dikkate aldığı bir şey.

Geçen yıl İtalyan operatör, tanınmış B2B şirketleriyle yaptığı önemli işlemlerle işini güçlendirdi. Örneğin, şirket kendini güvence altına alabildi. özel bir ödeme teklifi yenilikçi ödeme sağlayıcısı Nuvei ile ve bir iPoker anlaşması Playtech ile.

Kasım 2022’de şirket, bir İtalyan oyun şirketi olan Betflag’ın satın alımını da tamamladı.