LaLiga | Dünya Kupası ve Kulüpler Dünya Kupası’nın genişletilmesi FIFA’nın ligleri ‘tamamen umursamadığını’ gösteriyor | futbol haberleri

LaLiga’ya göre FIFA, 32 takımlı bir Dünya Kulüpler Kupası ve genişletilmiş bir Dünya Kupası’na izin vererek yerel müsabakaların önemini “tamamen göz ardı etti”.

Ruanda, Kigali’deki kongresi öncesinde FIFA Salı günü yaptığı duyuruda, 48 takımın katılacağı genişletilmiş format nedeniyle 2026 Dünya Kupası’nın mevcut 64 maç yerine 104 maça sahip olacağını duyurdu.

Yönetim kurulu, Haziran 2025’ten itibaren her dört yılda bir düzenlenecek olan genişletilmiş Kulüpler Dünya Kupası’na da yeşil ışık yaktı.

Resim:
LaLiga, 2013’ten beri Başkan Javier Tebas tarafından yönetiliyor.

Ancak kararlar LaLiga’dan eleştirildi ve İspanyol üst lig kulübü şunları söyledi: “FIFA, ulusal şampiyonaların ve genel olarak futbol camiasının önemine tamamen aldırış etmediğini gösteren dünya futbol takviminde tek taraflı kararlar alma suiistimalini sürdürüyor.

“FIFA, bu kararların dünya çapında liglere verdiği ekonomik zararı tamamen görmezden geliyor. Bugün açıklanan değişikliklerin hiçbirinde, özellikle de yeni yıllık kulüp müsabakasında liglere danışılmadı.

“Bu kararlar, yerel ligler, kulüpler ve oyuncular için rekabetçi, sportif ve ekonomik sonuçları hesaba katmıyor ve zaten aşırı yüklü bir programı daha da sıkıştırıyor. FIFA yalnızca küçük bir kulüp ve oyuncu grubunu dikkate alıyor.”

LaLiga eklendi ve profesyonel futbol liglerini temsil eden bir kuruluş olan Dünya Ligleri Forumu’ndaki (WLF) diğer ligler “FIFA’nın kararlarını analiz edecek ve sonraki en uygun adımlara karar verecek”.

Aralık ayında WLF, 32 takımlı bir Dünya Kulüpler Kupası oluşturulmasını eleştirdi ve bunun futbol ekonomisi ve oyuncu refahı için zararlı sonuçları olabileceğini söyledi.

Real Madrid oyuncuları, 11 Şubat 2023 Cumartesi, Fas'ın Rabat kentindeki Prince Moulay Abdellah Stadyumu'nda Al Hilal'e karşı FIFA Dünya Kulüpler Kupası final maçını kazandıktan sonra kupayla kutluyor. Real Madrid, Al Hilal'i 5: 3 mağlup etti.  (AP Fotoğrafı/Manu Fernandez)
Resim:
Real Madrid geçen ay Kulüpler Dünya Kupası’nı kazanmasını kutladı

PFA: Oyuncu refahını etkileyen program

Profesyonel Futbolcular Derneği de değişiklikler hakkında yorum yaptı ve sendikanın genel müdürü Maheta Molango şunları söyledi: “Temel olarak futbol takviminin tamamen sıfırlanması gerekiyor.

“2026 için duyurulan genişletilmiş Dünya Kupası formatı, daha fazla maçın zaten kalabalık bir programa zorlanacağı anlamına geliyor.

“FIFA’nın oyuncuların endişelerini dinlediği ve maç sıkışıklığı ve oyuncu refahı ile ilgili kritik konuları ele almak için bir çalışma grubu ilan ettiği doğru.

“Ancak bunun sürekli genişleyen ulusal ve uluslararası takvimle nasıl bağdaştığını görmek çok zor.

“Oyuncuların mevcut iş yükünün hem saha içinde hem de saha dışında sağlık durumları üzerinde derin bir etkisi olduğunu biliyoruz. Kırılana kadar onları zorlamaya devam edemeyiz.”

Revize edilen maç takvimleri, aralarında Başkan Gianni Infantino’nun da bulunduğu 37 üye ve üye federasyonlar tarafından seçilen diğer 28 kişinin yer aldığı, dünya futbolunun ana karar alma organı olan FIFA Konseyi tarafından onaylandı.

2026 Dünya Kupası nasıl işleyecek?

Arjantinli Lionel Messi, 18 Aralık 2022 Pazar günü Katar'ın Lusail kentindeki Lusail Stadyumu'nda Arjantin ile Fransa arasında oynanan Dünya Kupası Final maçını kazandıktan sonra kupasını FIFA Başkanı Gianni Infantino (solda) ve Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad Al Thani'den aldı. Penaltılarda 4-2 biten maç 3-3 berabere bitti.  (AP Fotoğrafı/Martin Meissner)
Resim:
Katar’da düzenlenen 2022 Dünya Kupası’nı Arjantin kazandı

Amerika Birleşik Devletleri, Meksika ve Kanada’daki 2026 turnuvasında her biri dörder takımdan oluşan 12 grup yer alacak. İlk iki takım, ilk sekiz üçüncü sırada bitiren takımlarla 32’lik bir tura yükselir.

FIFA, 12 takımlı, üç takımlı bir formatı düşünmüştü, ancak Katar’daki Dünya Kupası’nda geleneksel dört takımlı formatın yarattığı heyecan, FIFA Konseyi’ni gruplar halinde dört takımla kalmaya ikna etmeye yardımcı oldu.

Dinlenme, serbest bırakma ve turnuva günlerinin toplam sayısı, 2010, 2014 ve 2018’deki önceki Dünya Şampiyonaları ile aynı kalır – 56 gün.

Bu, finale kalan takımların artık Katar 2022 finalistleri Arjantin ve Fransa’nın oynadığı yedi maç yerine sekiz maç oynamak zorunda kalacağı anlamına geliyor.

ABD’deki final 19 Temmuz 2026 Pazar günü oynanacak.

FIFA neden Dünya Kupası formatını yeniden değerlendirdi?

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

FIFA neden Dünya Kupası’nı genişletmeyi kabul etti?

Sky Sports News baş muhabiri Kaveh Solhekol:

“FIFA’nın bir sorunu vardı çünkü bu ilk 48 takımlı Dünya Kupası olacak, bu yüzden nasıl organize edeceklerini bulmaya çalışıyorlardı.

“Üçlü 16 grup olması gerekiyordu ve iki takımın elenip eve gitmeden önce sadece iki maç oynadığı bir durum olabilirdi.

“FIFA, Katar’daki Dünya Kupası’nın hızlandırdığını yeniden düşündü. FIFA, Katar’daki Dünya Kupası için heyecanlıydı – çok fazla tehlike ve tehlikede olan çok şey vardı.

“Böylece tekrar baktılar ve Ruanda’daki bu FIFA Konsey toplantısında resmi olarak onaylanacak.

“Birçok gelenekçi 48 takımdan memnun olmadıklarını söyleyecek çünkü çok fazla takım var ve kalite bundan zarar görecek. Daha fazla takımın Meksika, Kanada ve ABD üzerinden uçması çevre için de kötü.

“Ancak diğer argüman, FIFA’nın 211 farklı ülkeden oluşması ve bu ülkelerden sadece 78’inin Dünya Kupası’nda oynaması, bu nedenle FIFA’yı Playing the World Cup’ta oynamak için bir şansları olması gerektiğini söylemesi için lobi yaptılar, aksi takdirde onların futbol standartları yükselmeyecek.

“Slot dağılımına bakarsanız, 54 Afrika ülkesi FIFA’ya üye olmasına rağmen Katar’daki Dünya Kupası’nda Afrika’dan sadece beş ülke vardı.

“Yer tahsisiniz beşten dokuza çıkarılacak, artık Asya’dan sekiz takım, CONCACAF’tan altı takım olacak, bu nedenle at gözlüğünüzü çıkarıp futbola sadece Batı Avrupa perspektifinden bakmazsanız, dünyanın geri kalanı Konuştuğum insanlar Dünya Kupası’nın genişletilmesini istiyor ve bu gerçekten Dünya Kupası.”