Hasar Uzmanı Griffiths: Karşılanabilirlik kontrolleri, oyuncuları karaborsaya yönlendirebilir

Kapsamlı önlemler, sorumlu Birleşik Krallık oyuncularını yabancılaştırma ve onları karaborsaya sürükleme riskini taşır. işte bu Mark Griffithssorunlu kumar konusunda en tanınmış araştırmacılardan biri olduğuna inanıyor.

Bir psikolog ve Nottingham Trent Üniversitesi’nde seçkin bir davranışsal bağımlılık profesörü ve Uluslararası Oyun Araştırma Birimi’nin direktörü olarak Griffiths’in bu konuda söyleyecek çok şeyi vardı. Kumar Hukuku Beyaz Bülteni. ile özel bir röportajda OLBGGriffiths, gazetede belirtilen önlemlerden bazıları hakkındaki düşüncelerini paylaştı ve bazıları hakkında şüphelerini dile getirdi.

Griffiths, beyaz kitabın en tartışmalı önlemlerinden biri olan karşılanabilirlik testinin arkasındaki fikrin doğası gereği kötü olmadığını açıkladı. Ancak uzman, uygulamanın herkes üzerinde olumsuz etkileri olabileceği konusunda uyardı.

Tanıtım belgesinde öngörülen karşılanabilirlik kontrolleri, müşteriler belirli bir süre içinde belirli miktarlarda para kaybettiklerinde müdahale gerektirecektir.

Griffiths’e göre, bir kişinin harcayabileceği miktar, keyfi bir değerden daha önemli bir ölçüdür. Ancak bu, UKGC’nin potansiyel olarak lisanslı şirketlerden “insanların kişisel mali durumlarına müdahale etmelerini” talep edebileceği anlamına gelir. Griffiths, birçok tüketicinin bu bilgileri paylaşmak istemeyebileceğini kaydetti.

Bu aynı zamanda, 1.007 katılımcıdan oluşan bir örneklemin %67’sinin kumar şirketlerine kişisel bilgileri vermekten çekinmeyeceğini gösteren bir OLBG çalışmasıyla da kanıtlanmıştır.

Griffiths, alternatif çözümlere ihtiyaç olduğuna inanıyor

Kumar sorunuyla ilgili çeşitli kitapların, bölümlerin ve hakemli araştırma makalelerinin yazarı olarak Griffiths, bazı kumarbazların gizli bilgileri lisanslı bir şirkete ifşa etmektense bir denizaşırı operatörle kumar oynamayı tercih edeceğine inanıyor. Ona göre bu “sorunu ortadan kaldırır”.

Bunun yerine, uzmana göre, kendi kendine uygulanan bağlayıcı zaman ve para limitleri getirmek daha iyi olacaktır. Bu, oyuncuların sınırlarını bireysel olarak belirlemelerine olanak tanır.

Oyuncular bu limitleri karşılayabileceklerine göre belirlediklerinde, bir aktivitenin ne kadar sorunlu olabileceği önemli değildir çünkü limitlerine ulaştıklarında artık oynayamazlar.

Mark Griffiths

Griffiths, zorunlu oyun molaları vermenin, yüksek sıklıkta yapılan etkinliklerin zararla ilişkilendirilme olasılığının daha yüksek olması nedeniyle, kumarın zarar görmesini önlemeye yardımcı olabileceğini de sözlerine ekledi.

Uzman, Birleşik Krallık’ta sorunlu kumar oranının nispeten düşük olduğu ve UKGC’nin en son yayınına göre şu anda %0,3 olduğu sonucuna vardı. Bu, Birleşik Krallık oyuncularının ezici çoğunluğunun güvenli ve sorumlu bir şekilde oynadığı anlamına gelir.

Griffiths, son yıllarda kumar ve bahis içeriğinin muazzam çeşitliliğine rağmen, sorunlu kumar oranlarının düşük kaldığını belirtti. Uzman ayrıca, sorunlu kumarbazların hepsinin kumar bağımlısı olmadığına işaret ederek konuyu çok daha incelikli hale getirdi.

Röportajın tamamı resmi OLBG web sitesinde mevcuttur.