Euro 2028: Büyük Britanya ve İrlanda, turnuvaya ev sahipliği yapma teklifini onay için UEFA’ya sundu | Futbol Haberleri

İngiltere ve İrlanda’nın Euro 2028’e ev sahipliği yapma teklifi Salı günü resmi onay mührünü almaya yakın.

UEFA’nın yürütme komitesinin, Türkiye’nin geçen hafta İtalya ile Euro 2032 için ortak teklifine odaklanmak üzere çekilmesinin ardından, beş ülkenin rakipsiz teklifine yeşil ışık yakması bekleniyor.

Nisan ayında İngiltere ve İrlanda’nın teklif sunumuna on stadyum dahil edildi. Mekanların altısı İngiltere’de, birer tanesi Kuzey İrlanda, İrlanda Cumhuriyeti, İskoçya ve Galler’de.

İngiltere’deki altısı Wembley, Tottenham Hotspur Stadyumu, Etihad Stadyumu, St James’ Park, Villa Park ve Everton’un Bramley-Moore Dock’taki yeni evidir.

Büyük Britanya ve İrlanda’da düzenlenen stadyumlar:

  • Wembley Stadyumu (Londra)
  • Beylik Stadyumu (Cardiff)
  • Tottenham Hotspur Stadyumu (Londra)
  • Etihad Stadyumu (Manchester)
  • Everton Stadyumu (Liverpool)
  • St James’ Parkı (Newcastle)
  • Villa Parkı (Birmingham)
  • Hampden Parkı (Glasgow)
  • Aviva Stadyumu (Dublin)
  • Kanatlı Park (Belfast)
Resim:
Nisan ayında İngiltere ve İrlanda’daki teklif sunumuna on stadyum dahil edildi

Belfast’ta yeniden geliştirilen Casement Park, Dublin’deki Aviva Stadyumu, Glasgow’daki Hampden Park ve Cardiff’teki Prenslik Stadyumu, başvuruya dahil edilen diğer stadyumlar.

Türkiye yarışta olmasına rağmen, beş ülke ezici favorilerdi.

Kıdemli UEFA kaynakları, Avrupa futbolunun yönetim organı, Kovid-19 salgınının mali şokunun ardından rezervlerini daha da yenilemeye çalışırken, önümüzdeki yıl Almanya’da düzenlenecek turnuvanın ardından önemli bir futbol pazarında bir avronun daha öneminin altını çizdi.

Beş ülke, geçen hafta Türkiye’nin çekilmesinin ardından ortak bir bildiri yayınlayarak, UEFA için İrlanda ve İngiltere’de “kalıcı miraslar” bırakacak “ilgi çekici” ve “çığır açıcı” bir teklifleri olduğunu belirtti.

Ancak İngiltere ve İrlanda’nın teklifinin ExCo tarafından kabul edilmesi durumunda çözülmesi gereken bazı önemli konular var.

İlk olarak, Casement Park alanı bakıma muhtaç hale geldi ve Gal Atletizm Birliği’nin burayı 34.000 kapasiteyle yeniden geliştirme planları tartışmalı ve ertelendi.

Casement projesi bir dizi yasal zorluk nedeniyle ertelendi ve Stormont’ta işleyen bir üst düzey yönetim ekibinin bulunmaması nedeniyle daha da karmaşık hale geldi.

Yeniden geliştirme, artan maliyetlerden de etkilendi; neredeyse on yıl önce 77,5 milyon £ olan orijinal tahmini fiyatın şimdi 100 milyon £’un çok üzerine çıktığına inanılıyor.

GAA projeyi kısmen finanse ediyor ancak milyonlarca sterlinlik açığın nasıl kapatılacağı konusunda Stormont ile henüz anlaşmaya varmadı.

Wembley’in 2028’de finale ev sahipliği yapması bekleniyor; bu, Euro 2020 finaline ev sahipliği yapan kaosun ardından 90.000 kapasiteli salon için bir başka büyük sınav.

Wembley Stadyumu
Resim:
Wembley Stadyumu, Euro 2028 finaline ev sahipliği yapmaya aday

Futbol Federasyonu başkanı Debbie Hewitt Haziran ayında şunları söyledi: “UEFA yöneticisinin bize şunu soracağına kesinlikle inanıyorum: ‘Kimsenin turnikelere hücum etmediğine dair bize nasıl güvence verebilirsiniz?’

“Exco üyelerinin her birini, bu konuyu sadece düşündüğümüze değil aynı zamanda planladığımıza, ne yapacağımızı, hangi sırayla yapacağımızı ve bundan kimin sorumlu olduğunu bildiğimize ikna etmeliyiz.”

İngiltere teknik direktörü Gareth Southgate, bunun katılan ülkeler için “harika bir fırsat” olduğunu söyleyerek şunları ekledi: “Ev sahipliği yapmaktan büyük gurur duyacaklar ve eğer takımlar da elemeye hak kazanırsa o zaman elbette ev sahibi takım da ev sahibi avantajına sahip olacak.”

Tüm ev sahiplerinin kalifikasyonu garanti edilmez.

UEFA’nın tercih ettiği yaklaşım, beş ülkenin tamamının elemelere katılması ve iki ev sahibi ülke yerinin kalifiye olamayanlar için ayrılmasıdır.

Bununla birlikte, eğer ikiden fazlası yasal olarak uygun değilse, yalnızca ilk iki sırada yer almayanlar ev sahibi ülkede yer alacaktır.