COVID engelleri arasında sakinleri izleyen Makao Sağlık uygulaması

27 Mart 2023 04:47 tarihinde gönderildi.

Son güncelleme tarihi: 27 Mart 2023 04:55.

COVID-19 salgını sırasında sakinleri ve ziyaretçileri takip eden Makao Sağlık Kodu mobil uygulaması sonlandırıldı.

Makao Sağlık Kodu Uygulaması COVID-19 Çin
Bir devlet yetkilisi, bir ikamet eden kişiye Macau Health Code uygulamasının nasıl indirilip kurulacağını açıklayan bir broşür sunar. Macau bu hafta sağlık izleme uygulamasını ve COVID-19 verilerini devre dışı bıraktı. (Resim: Asya oyun mektubu)

Çin Halk Cumhuriyeti’nin bir Özel İdari Bölgesi (SAR) olan Makao sakinleri, 2020’nin başından geçen yıla kadar salgınla mücadele etmek için acımasız önlemlerle karşı karşıya kaldı. Makao sadece duyurdu Koronavirüsler için giriş gereksinimlerinin iptaliOcak ayında test, karantina ve gözlem yetkileri dahil.

Gevşeme, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in, pozitif COVID testi kümeleri belirlendiğinde kilitlenmeler ve seyahat kısıtlamaları getiren tartışmalı “sıfır COVID” programını Kasım ayı sonlarında kaldırmasının ardından geldi. Program, enfekte kişileri izole etmeyi ve solunum virüsünün yayılmasını önlemeyi amaçlıyordu.

Xi’nin sıfır COVID-19 geri dönüşü, anakaralılar arasında artan protestoların ve uluslararası liderlerin dünyanın en kalabalık ülkesini bir miktar normalliğe dönmeye çağıran çağrılarının bir sonucu olarak geldi. Çin’de kumarhanelere izin verilen tek yer olan kumarhane yerleşim bölgesine girmek için yolcuların artık negatif koronavirüs testleri sunmaları gerekmediği için Macau, sakinlerini ve ziyaretçilerini takip etmek için kullandığı mobil uygulamayı kaldırdı.

Sağlık kodu uygulaması devre dışı bırakıldı

Makao, Sağlık Kodu uygulamasını 2020’nin başlarında kullanıma sundu. Teknoloji aracı, Macau’daki herkesin veya bölgeye girip çıkmaya çalışan herkesin en gerekli ihtiyaçları ve boş zaman aktivitelerini halletmesi için gerekliydi. Son üç yılda SAR, bölge sakinlerinden ve misafirlerden bunu yapmalarını istedi. test sonuçlarını yükleyin o kişinin en son sağlık derecesine göre ilişkili bir rengi görüntüleyen mobil uygulamaya.

İnsanların restoran ve market gibi işletmelere girmesi için Makao Sağlık Kodu Uygulaması gerekliydi. Ayrıca Makao hükümetinin kimlerin COVID-19 aşısı olduğunu görmesi için izleme veritabanıydı.

Sağlık Kodu uygulaması, Macau’nun yeni vakalar keşfedildikten sonra toplu testler yapmasını da sağladı.

Makao, Halk Cumhuriyeti’nin “bir ülke, iki sistem” anayasal ilkesi uyarınca Çin’in bir parçası olmasına rağmen, kendi sınırları vardır ve yoğun dönemlerde kendi kendini tecrit edebilir. Sonuç olarak bölge, pandeminin büyük bölümünde COVID’siz kalmayı başardı. Bununla birlikte, nispeten temiz kaldıktan sonra Macau, geçen Haziran ayında pozitif COVID-19 enfeksiyonlarını bildirmeye başladı. Makao hükümeti, salgınların ardından geçen Temmuz ayında şehrin kumarhanelerinin bir hafta süreyle kapatılması emrini vermişti.

Makao’nun ekonomik kalbi olan bölgedeki kumarhaneler, pandemi nedeniyle yalnızca ikinci kez kapanmak zorunda kaldı. Hükümetin emrettiği ilk oyun askıya alma, Şubat 2020’de 15 gün sürdü.

Silindiği iddia edilen veriler

Makao hükümet yetkilileri, sağlık kodundan toplanan verilerin kalıcı olarak silindiğini söylüyor.

Makao Yeni Koronavirüs Müdahale ve Koordinasyon Merkezi yaptığı açıklamada, rapor kayıtları, başvuru kayıt bilgileri, sakinlerin yüklediği seyahat kayıtları, olay kodu kayıtları ve diğer veriler dahil olmak üzere tüm sağlık kodu kişisel bilgilerinin tamamen silindiğini söyledi.

Sağlık Kodu uygulamasının verilerinin silindiği bildirilse de yerel yönetim, uygulamanın yakın gelecekte askıya alınmış durumda kalacağını söylüyor. Bu, hükümetin yeni bir pandemi durumunda veya COVID-19 durumunun kötüleşmesi durumunda sağlık izleme platformunu yeniden uygulamasına izin verecektir.