Avustralya çevrimiçi kumar için kredi kartlarını yasaklamak istiyor

Avustralya hükümeti nihayet ülkede çevrimiçi kumar için kredi kartlarının kullanımını yasaklayacak çok tartışılan yasayı çıkardı. İlgili yasa “İnteraktif Kumar Değişikliği (Kredi ve Diğer Tedbirler) Tasarısı 2023” olarak adlandırılıyor ve aynı zamanda krediyle ilgili diğer ürünlerin iGaming için ödeme yöntemi olarak kullanılmasını yasaklamayı amaçlıyor.

Tasarı ayrıca yasağı uygulamayan operatörlere 234.750 A$’a varan para cezaları da getiriyor. Avustralya İletişim ve Medya Otoritesi’ne (ACMA), bu Kanun kapsamında bu cezaları uygulama konusunda artırılmış yetkiler verilecek.

Ancak değişiklik henüz yürürlüğe girmedi. Bu durumda hem çevrimiçi kumar sektörü hem de tüketiciler için altı aylık bir geçiş dönemi olacaktır. Tasarı, kraliyetin onayını alır almaz yürürlüğe girecek.

Karasal kuruluşlarda kredi kartlarının kumar amacıyla kullanılması zaten yasaktır Avustralyave herkes hükümetin bu önlemi çevrimiçi dünyaya genişletmesini bekliyordu.

Avustralya Hükümeti İletişim Bakanı Michelle Rowland bu yasağın nedenlerine ilişkin basit bir açıklama yaptı: “İnsanlar sahip olmadıkları parayla bahse girmemeli.” Bakan, bu tedbirin beklendiğini de sözlerine ekledi. “Savunmasız Avustralyalıları koruyun” Kumar zararına karşı.

Uzun bir yolculuk

Kredi kartlarının kumar amaçlı kullanımının yasaklanması Avustralya’da birkaç yıldır çok tartışılan bir konu. Tedbir, Kasım 2021’de parlamentonun İşletme ve Finansal Hizmetler Ortak Komitesi tarafından önerildi, ancak daha önce başka organlar tarafından da önerilmişti.

Avustralya Bankacılık Birliği bir istişare düzenledi 2019’da kumarda kredi kartlarıyla ilgili ve 2020’den itibaren giderek daha fazla kişi, Birleşik Krallık’ta kredi kartıyla kumar yasağının başarılı bir şekilde uygulamaya konmasının ardından hükümetin harekete geçmesi çağrısında bulundu. O zamanın en güçlü şeyi çevrimiçi kumarhane Sorumlu Bahis Avustralya’da gruplanan ülkenin operatörleri böyle bir yasağı destekleyeceklerini söylediler.

Hükümet değişiklik tasarısının taslağını hazırlamak için paydaşlara danışırken, bazı şirketler böyle bir yasağı kendileri uygulamayı tercih etti. Örneğin, tüketiciye ait bir bankacılık grubu olan Bank Australia, Ekim 2021’de böyle bir yasağı uygulamaya koydu.

Bu tasarıya ek olarak hükümetin Eylül ayı sonuna kadar müşterilere zorunlu ön doğrulama uygulaması getirmesi bekleniyor. Avustralya hükümeti ayrıca çevrimiçi kumarla ilgili parlamento soruşturmasından elde edilen ek tavsiyeleri de değerlendiriyor ve 2023 sonuna kadar olası başka eylemleri tartışıyor.

Kaynak: “Avustralya iGaming için kredi kartlarını yasakladı”. Sigma. 13 Eylül 2023.